Üks mõnusaid ja erilisi reisimise viise on jalgrattaga reisimine. Avastasin selle enda jaoks täiesti juhuslikult, kui esimene reis naaberriikidest kaugemale -
Iirimaale - oli ootamatult rattamatk. Esialgu ehmatas ära, kuid õnneks hakkas väga meeldima.

Jalgrattaga näeb end ümbritsevat teisiti kui näiteks auto, bussi või rongiga sõites. Tempo on midagi muud:) ja märkab rohkem ja erinevaid asju, kui kiiremini mööda vuhisedes.

Ka reisi planeerimine on hoopis teistsugune, sest läbitavad vahemaad ei ole võrreldavad, kuid alati saab lisada ka muid transpordi liike pikemate vahemaade läbimiseks. Kõige mugavam variant on rong. Näiteks Sitsiilias ja Sardiinias kasutasime rongi ning sai saartele tiir peale tehtud. Samuti oleme rongi kasutanud Eestis. Kindlasti peab jälgima silte, kus on jalgratastele mõeldud kohad. Itaalias oli alati piisavalt ruumi rataste jaoks, Eestis on see olnud keerulisem (palju rattaid ja rahvast) ning viimasel ajal oleme eelistanud autoga rattaid transportida. Igale poole Eestis rongid ju ei sõida ka.
Setumaal

Iirimaale läksime bussiga ning algul sõitsime ratastega Põhja-Iirimaal ning hiljem sõitsime bussiga Iirimaal ringi. 

Rattamatkaks saab valida ka nt väiksema saare, kus jõuab jalgrattaga kõik kohad ära näha. Näiteks käisime Korful. See on Hiiumaast väiksem saar, kuid tundub mägede tõttu suurem.

Sitsiilia, Sardiinia ja Korfu puhul tuleb jalgrattareisi puhul arvestada sooja ilma (käisime sügisel), lagipähe paistva päikese ja tõusudega. Ka langused võivad olla üsna hirmutavad, kui kiirused tõusevad väga suureks või on tee väga käänuline (serpentiinid). Iirimaa puhul tuleb jälle vihmaks ja tuuleks valmis olla, aga meil vedas ja saime ka palju päikest. Eks vihma ja tuult ja ka päikest võib igal pool olla ehk et tuleb igaks ilmaks valmis olla.

Rattaga reisides peab arvestama, et asju ülearu palju kaasa võtta ei saa. Ei mahu ning endal raskem sõita ka:) Õnneks Reisivõluri reisipäevik on õhuke ja kerge nii, et see mahub ilusti ka rattakotti ning ei muuda seda oluliselt raskemaks.

Kui esialgu ööbisime telgis, siis aja jooksul on olulisemaks saanud mugavus ning oleme eelistanud öömaju. Kott on ka oluliselt kergem, kui ei pea telki kaasas tassima.

Ka rattaga reis võib olla mugavustega:) Telgis ööbimisel on loomulikult omad
võlud. Telkida saab imeilusates kohtades. Miljonivaatega. Eestis on palju RMK telkimisplatse, kus saab ka näiteks grillida või ujuda. Aga telkides peab samuti ilmaga arvestama. Et telk kannataks ka vihma ning et ei hakkaks külm (eriti päikesetõusu ajal).

Oleme aastaid igal suvel jalgratastega Eestimaad avastanud. Uskumatu, kui suur Eestimaa jalgrattaga reisides on:) ja kui ilus ja imeline!