Minu esimene reis lähiriikidest kaugemale viis mind 2001.a Iirimaale. Tegemist oli jalgrattamatkaga, mis algas Põhja-Iirimaalt ning hiljem sõitsime natuke ka bussiga ringi. Loomulikult on mul sellest, kui esimesest reisist jäänud väga ere mälestus, samas on palju aega mööda läinud. Mäletan, et mind üllatas, et Iirimaal on vähemalt eestlase jaoks täitsa kõrged mäed (või künkad), sest neist minu meelest tavaliselt ei räägita... Rohelisus ja lambad ja väga ilus - olid muidugi ka!

See kord jagab oma soovitusi Rachael ning tema nimekirjas on nii kohti, kus ka mina olen käinud ja muidugi ka neid, kus ma käinud ei ole. Igal juhul tekkis soov uuesti Iirimaale minna (kui see taas võimalikuks ja turvaliseks muutub), et seda imeilusat maad avastada.

1. Galway

Väike elav linn läänerannikul suurepärase ööelu ning kohvikute ja restoranidega. Lonely Planeti nimekirjas linnadest, mida 2020.a külastada nimetati Galway`d “säravalt boheemlikuks”. See on parim koht ka Iiri folk muusika nautimiseks.

Ladina kvartal on linna elavaim osa. Linnas ringi jalutades kõnni kindlasti Quay Street´il, et nautida muusikat. Corribi jõgi tundub väike, kuid see on Euroopa kiireima vooluga jõgi.


Galway ajalugu keskaegse müüriga ääristatud linnana meenutavad müüri säilinud osad, mis on suurepärases seisukorras. Galway katedraal on üks Euroopa noorimaid (avatud 1965), kuid selle suur roheline kuppel torkab linnapildis silma. Kontrastina, on Iirimaa suurim keskaegne kirik, Collegiate Church of St. Nicholas, aastast 1320. Külastaja saab näha keskaegseid hauakambreidd, aga ka I maailmasõja memoriaali.

Kindlasti käi Salthilli rannas ning kõnni mööda sealset promenaadi. Traditsiooni kohasel tuleb lüüa vastu promenaadi lõpus asuvad seina, sest see toob õnne. Naudi fish & chips`i (midagi väga Iiri pärast) istudes rannal ning vaata, kuidas valgus Atlandi ookeani kohal muutub.

Iirikeelne nimetus Salthilli kohta on “Bóthar na Tra”, mis tähendab tõlkes "tee mere ääres".

2. Giant`s Causeway

Hingemattev looduseime Giant's Causeway koosneb 40 000 mustast basaltist (tardunud laava) sambast mere ääres. See on tekkinud vulkaanilise tegevuse tagajärjel, kuid legendi kohaselt ehitas selle Iiri hiiglane Fionn mac Cumhaill—rohkem tuntud kui Finn McCool.

Tal tekkis vaidlus Šoti vägilase Benandonneriga, kes elas Šoti saarel nimega Staffa. Vaidluse lahendamiseks ehitas Finn tee, kuid võitluse asemel hävitas Benandonner tee, sest Finni naine oli teda petnud uskuma, et hiiglase kohta pisike Finn on hiiglasuur. Giant's Causeway on see osa teest, mis alles jäi. Staffa saarel Šotimaal on samasugused basaltsambad.

Mitmed erinevad rajad näitavad külastajatele kuulsamaid vaateid ja moodustusi. Port Noffer näiteks on piltilus laht, mis on täis kivimoodustisi ning pakub imelisi vaateid Giant's Causeway´st.

Kõige lihtsam on Giant´s Causeway´d külastada autoga, kuid kõige unikaalsem viis on tulla siia rongiga (Giant's Causeway and Bushmills Railway Company). See väike raudtee ehitati 1880ndatel. Parim aeg külastamiseks on ilma tõttu aprillist oktoobrini ning halva ilma korral võivad rajad suletud olla varingute ohu tõttu.


Juttu jätkus pikemaks. Seetõttu piirdun see kord kahe kohaga ning jätkame juba järgmisel korral!

Ära unusta piiluda meie e-poodi, et sinu reisid oleksid veelgi põnevamad ning nende ootamise aeg mööduks kiiremalt!