Oleme harjunud, et Eesti on väike ning tavaliselt on üllatav, kui mõni koht on veel väiksem:) Malta on ainult 316 km² ning seal elab natuke rohkem kui 500  tuhat inimest.
Teel Maltale

Vaatamata oma väiksusele, on Maltal üllatavalt palju teha ja näha. Jätkame kohalike soovitustega, see kord jagab soovitusi Kurt.

1. Valletta

Malta pealinn, mille asutasid 16.sajandil St Johni rüütlid ning on tuntud oma muuseumide, pleede ja kirikute poolest. St. John’s Co-Cathedral on võimas barokk katedraal, mille rikkalike kaunistustega interjöör on koduks Caravaggio meistriteosele ("The Beheading of Saint John.").

St John`s Co-Cathedral

Upper Barakka Gardens pakub imelisi vaateid sadamale, Kolmele linnale ning Valettale endale. Sinna saab klaasist seintega liftiga, mis on omaette elamus.


Grandmaster’s Palace Valletta südames on tänapäeval Malta presidendi kontoriks, kuid selle ehitasid St Johni rüütlid. Palee aukartust äratavad ruumid peidavad endas unikaalseid kunstiteoseid, tapeete ning Malta saarte 400 aasta ajalugu, mis sisaldab ka muljetavaldavat keskaegsete relvade kogu.

Vaade Upper Barakka aiast

Valletta peatänavaks on Republic Street, mis on umbes 1 kilomeeter pikk ning peamiselt jalakäijatele mõeldud. See algab City Gate (linna värava) juurest ning viib St Elmo kindluseni. Tänav on tuntud seadusandliku, kohtu ja kaubanduslike eesmärkide poolest, kuid pakub ka suurepärast silmailu värviliste Malta rõdude näol.2. Mnajdra & Ħaġar Qim, Zurrieq & Blue Grotto (üks päev)


Malta on tuntud templite poolest. Mnajdra on rahnkalme (megalithic) templite kompleks, mis asub umbes 500 m kaugusel teisest sarnasest templite kompleksist - Ħaġar Qim. Ühest teise saab, kas jalutada või rentida golfikäru. Meie rentisime ühes suunas, sest oli väga palav, ühes suunas on tõus ning polnud varem golfikäruga sõitnud ka:).

Mnajdra koosneb kolmest ehitisest ovaalse hoovi ümber: vanim tempel pärineb Ġgantija ajastust (3600-3200 eKr), South Temple (lõuna tempel) Tarxieni ajastust (3150-2500 eKr) ning nende vahel asuv Central Temple (keskmine tempel) on neist viimasena ehitatud. Need kolm templit on vaid kõige paremini säilinud osa suuremast kompleksist.

Ħaġar Qim templid pärinevad Ġgantija ajastust (3600-3200 eKr) ning selle välisseinas on suurimad rahnud. Näiteks üks 5,2 m kõrgune, mis kaalub hinnanguliselt umbes 20 tonni.

Rohkem infot:

https://heritagemalta.org/mnajdra-temples/

Zurrieq ja Blue Grotto


Zurrieq on üks Malta vanimaid külasid, kus on elatud alates pronksiajast. See küla on täis arheoloogilisi pärle, varemeid tuhandete aastate tagant Foiniikia, Rooma ja Kreeka ajast. Seal asub ka saare üks imelisemaid loodusimesid - Blue Grotto (Sinine Koobas).

Blue Grotto on merekoobaste võrgustik, kuhu tasub minna enne keskpäeva, mil imeilus türkiissinine vesi peegeldab koobaste sisemust. Koobaste külastamiseks tasub võtta Zurrieq-ist paadituur.

https://www.expedia.com/Zurrieq.dx6234055