Lausa uskumatu, kui palju on pisikesel Maltal teha ja näha. Meie reis jäi ilmselgelt liiga lühikeseks, mida tundsime natuke juba reisi ajal, aga tunnetan järjest rohkem Kurti top10 lugedes.
Seejuures tasub meeles pidada, et Malta ei ole ainult üks sellenimeline saar.
Gozo on Malta suuruselt teine saar

3. Three Cities (Kolm linna)

Vittoriosa, Senglea ja Cospicua on tuntud Malta kolme linnana. Need kolm kindlustatud linna asuvad Malta ajaloolises südames üle vee otse Valletta Grand Harbouri (sadam) vastas. Siinsed paleed, kirikud, kindlused ja bastionid on palju vanemad, kui Valletta, sest siin asus St Johni rüütlite esimene kodu.

https://www.visitmalta.com/en/the-three-cities

https://www.myguidemalta.com/sights/bormla---cospicua

Cospicua on neist suurim ning on tuntud ka oma varasema nime all - Bormla. Suur osa linnakesest hävis II maailmasõjas, vanast Cospicuast on säilinud vaid The Margherita Lines, mis koos 1638.a rajatud Firenzuola Fortifications`iga moodustavad osa kolme linna kaitserajatistest.

Senglea on väike linn, mis asub kitsal merre ulatuval kaljunukil ning kuhu rajati kaitserajatised 1551.a. Maltalased kasutavad tihti piirkonna varasemat nime L-Isla (saar, või lühend poolsaarest). Suure Ümberpiiramise (Great Siege) ajal 1565 näidatud vapruse eest hakati linna kutsuma võitmatuks. II maailmasõja ajal hävis 75% linna ehitistest.

Linnake on kuulus suurepärase vaatega Valletta suunas Senglea Pointis asuvast Safe Haven aiast. Il-Gardjola (pildil) oli vaatepost kaitsmaks sadamasse sissepääsu. Selle akende kohal asuvad skulptuurid silm ja kõrv on valvsuse sümbolid.

Vittoriosa või teise nimega Birgu, on kolmas Kolmest linnast, mis asub samuti poolsaarel Valletta vastas. Kaljunuki tipus asub Fort St. Angelo, üks saare vanimaid kaitserajatisi. Vahemärkusena: Maltal on palju kaitserajatisi tema asukoha tõttu. Ta oli mitme kaubatee ristumiskohal ning oma strateegilise asukoha pärast pidi end pidevalt vallutajate eest kaitsma.

Vittoriosa sai oma nime “võidukas linn” taas kord vaprusega kaitstes linna vallutajate vastu ning oli St Johni rüütlite esimene asukoht, kui nad 1530.a saabusid. Seetõttu asuvad siin mitmed olulised arhitektuuri objektid nagu rüütlite elukohad, paleed ja kirikud, mis on vanemad, kui Vallettas asuvad. Külastada tasuks kirikut Church of St. Lawrence, mille disainis Malta kõige kuulsam barokkarhitekt Lorenzo Gafa', Inquisitor's Palace (palee), Fort St. Angelo (kindlus) ning meremuuseum.


4. Gozo

Gozo on Malta suuruselt teine saar ning Kurt soovitab võimaluse korral jääda sinna ka ööbima. Maltale öömaja otsides tasub kindlasti vaadata, et kogemata öömaja Gozole ei satu, aga seal ööbimist tasub kindlasti kaaluda ka seepärast, et öömaja on seal tunduvalt odavam, kui Malta saarel.

Meie võtsime Maltalt päevase tuuri, mis hõlmas nii Gozot, kui ka Camino saart. Ajapuuduse tõttu jäi aga kahjuks palju Gozol nägemata. Mida Gozol pakkuda on?

Ċittadella ehk kindlus kõrgub Gozo pealinna Victoria kohal ning seda on võimatu mitte märgata.

Enamus praegu nähtavast osast on pärit keskajast. Sisenedes märkad kindluse suurte müüride sees esimesena 17.sajandist pärit Gozo barokk katedraali. Kindluses on ka mitmed muuseumid ning vana vangla, mida kasutati 16.-19.sajandil. Kindluse müüridelt avaneb suurepärane vaade igas suunas.

Vaade kindlusest

Ramla l-ħamra on liivarand, mis on kuulus oma punaka liiva poolest, millest tuleb ka ranna Malta keelne nimetus Ir-Ramla l-Ħamra - Punane Liivarand.

Ġgantija Temples

Templitest Maltal puudu ei tule ning neid leiab ka Gozo saarelt. Mõned megaliidid on üle 5 m kõrgused ja kaaluvad üle 50 kilo. Templite nimi pärineb legendist, et need on ehitatud hiiglaste poolt.

https://www.pinterest.es/pin/397442735840213462/

Ġgantija kaks templit on ehitatud 3600-3200.a eKr ning on maailma üks vanimaid vabalt seisvaid (freestanding) monumente, olles vanemad, kui Stonehenge ja Egiptuse püramiidid. Arvestades nende vanust on templid hästi säilinud.

https://heritagemalta.org/ggantija-temples/


Marsalforni soolaväljad

Endine kaluriküla Marsalforn, mille nimi pärineb ilmselt Araabia keelest tähendades “laevade lahte”, on Malta peamine puhkusekoht. See on väike ja mõnus koht, mille promenaad on ääristatud restoranidest. Jaluta mööda promenaadi lääne suunas läbi liivaranna Qbajjar Bayja ilusa Xwieni lahe äärest, kuni jõuad kivisele rannikule. See metsik maastik on kaevatud soolaväljadeks. Tavaliselt on sealt võimalik ka soola kaasa osta.

https://www.lonelyplanet.com/malta/marsalforn/attractions/salt-pans/a/poi-sig/1314296/1316076

https://www.tamariagozo.com/northcoasthike/

Dwejra sisemeri

Dwejra oli varem kuulus Azure Window (aken) poolest, kuid kahjuks mõned aastad tagasi kukkus see looduslik võlv kokku.

Siin oli varem Azure Window

Rannik on endiselt väga ilus, kuid siin asub ka sisemeri, mis on ümbritsetud kaljudest ning ühendatud merega 60 meetrise koopa kaudu. Kohapealt on võimalik võtta paadituur läbi koopa avamerele ning lisaks viiakse vaatama kaljut Fungus Rock.

Rohkem infot:  https://www.maltauncovered.com/gozo-island/dwejra-azure-window/
Dwejra sisemeri

Xlendi asub väga sügava oru põhjas, mis saab alguse Kercemi külast Victoria lähedal. Jalutuskäik lahe äärde on imeilus ning sõltuvalt hooajast võib näha suhkruroogu kasvamas. Xlendi rand on väike, kuid üks paremaid saarel.

Promenaad on väike, kuid ilus, eriti suvel, kui see on ääristatud laudadega, kus saab nautida toitu mere ääres.


Järgmine kord jätkame seiklusi Maltal Camino saarega, kus meie käisime sama päevareisiga, millega Gozol.